یکشنبه 6 خرداد 1397
خانه / سلامت / تغذیه در معتادین به چه شکل است

تغذیه در معتادین به چه شکل است

تغذیه در معتادین میتواند خیلی کم یا گاهی هم میل به آن را نداشته باشند و بیشترین مصرف آنها در چای است چرا که به میزانی مواد کافئین دار است و این برای معتادین کمی خوش آیند است .سایت مای بی بی اسکین این مبحث پزشکی را در اختیار شما قرار میدهد

تغذیه

تغذیه در معتادین کم است

بهره مندی از یک وضع تغذیه ای مناسب عامل مهمی در پیشرفت درمان یک فرد معتاد محسوب می شود. بنابراین تامین غذای مناسب یکی از راه های اصلی و مهم در برنامه سم زدایی معتادان می باشد. در انواع موارد اعتیاد (اعتیاد به مواد مخدر و الکل) جلوگیری از بروز سوء تغذیه و یا در صورت وجود آن تغذیه درمانی از اهمیت ویژ ه ای برخوردار است. موادی که بر فعالیت دفاعی و سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، برای بدن به منزله سم بوده و باعث ایجاد آسیب های جسمانی و سوء تغذیه می شود.

به طور کلی اعتیاد به مواد مخدر سبب افزایش نیاز های تغذیه ای نسبت به نیاز های فرد طبیعی می شود. به این دلیل نیاز به مواد مغذی در معتادان برای سم زدایی و افزایش متابولیسم(مقدار انرژی لازم برای سوخت وساز مواد) مواد مخدر افزایش می یابد.

تغذیه درست فراموش نشود
1 – ویتامین‌ها مهمترین جزء در رژیم غذایی افراد معتاد هستند و در این میان ویتامین‌هایA ،C وE به عنوان ویتامین‌هایی که برای بهتر عمل کردن سیستم دفاعی بدن ضروری هستند، نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

2 – ریزمغذی‌هایی همچون روی، کروم، منیزیوم، سلنیوم و گلوتامین وضعیت سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشند و یک فرد معتاد باید از حیث این ریزمغذی‌ها به طور کامل تامین شود.

3 – از ویتامین‌های گروهB همچون1B ،2B ،21B و6B غافل نشوید؛ چراکه عملکرد صحیح دستگاه‌هایی همچون سیستم تمرکز و سیستم بینایی در گرو مصرف کافی این ویتامین‌هاست. همچنین ویتامین‌های گروهB در کاهش کرختی، دردهای عضلانی، خستگی و فشارهای روحی روانی، نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

4 – رژیم‌های سم‌زدایی انواع مختلف دارد؛ اما عمدتا توصیه می‌شود یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزی‌های خام، آب فراوان،‌ میوه‌ها و لبنیات همچون ماست باشد و از غذاهایی همچون گوشت قرمز و محرک‌ها،‌ تا حد امکان پرهیز شود.

تغذیه در بیماران معتاد

5 – مصرف پروتئین برای یک فرد معتاد الزامی است. عضلات فرد بیمار تخریب می‌شوند در نتیجه باید یک وعده غذایی حاوی پروتئین گوشت سفید همچون مرغ و ماهی در غذای روزانه این افراد گنجانده شود.

6 – روزانه بین 43 لیتر آب بنوشد؛ چرا که سم‌زدایی کاملا وابسته به مصرف مایعات فراوان است و نباید بدن کم‌آب شود.

7- معتاد در معرض ابتلا به یبوست است؛ به همین علت مصرف سبزیجات تازه، نان‌های سبوس‌دار و میوه‌های پرفیبر همراه با پوست نباید فراموش شود.

تغذیه

چشیدن طعم سلامت
در گروه سبزیجات، از تمام انواع آن استفاده شود. سبزی‌های حاوی آهن همچون اسفناج نمونه خوبی هستند. همچنین فراموش نشود سبزی‌ها خام مصرف شوند. کلم، گل‌کلم و کلم بروکلی نیز از نمونه‌های مناسب دیگر هستند.

حداقل یک وعده کامل از منابع پروتئینی همچون عدس، لوبیا، سویا، غلات و جو را در رژیم غذایی روزانه فرد معتاد قرار دهید.

حداقل در روز 5 واحد میوه تازه عموما شامل پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو، توت‌فرنگی، سیب، موز و کیوی (با پوست)‌ در رژیم غذایی قرار گیرد.

روغن‌های مناسبی همچون روغن ماهی، روغن کانولا و روغن زیتون به دلیل غنی بودن از ویتامینE به مقدار لازم استفاده شود.

گردآورنده:http://blog.mybbskin.ir

درباره ی آقای خواجه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *