سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
خانه / اخبار روز / پلک زدن چگونه باعث تار نشدن دید میشود

پلک زدن چگونه باعث تار نشدن دید میشود

پلک زدن ما باعث تار شدن نمیشود زیرا خود یک نوع شست شو حساب میشود و اگر انسانی پلک نزند متاسفانه قرنیه او نیز خشک میشود و کاملا چشم از کدر بودن زیاد نابود میشود.وبلاگ مای بی بی اسکین این موضوع را برای شما دوستان توضیح میدهد

پلک زدن

پلک زدن باعث بهتر شدن چشم میشود

حرکتی خود را وفق بدهد تا مطمئن شود چشم‌ها همان جایی را نگاه می‌کنند که قرار است نگاه کنند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که مغز تفاوت آنچه قبل و بعد پلک زدن می‌بیند را اندازه می‌گیرد و به ماهیچه‌های چشم دستور می‌دهد تا اصلاحات لازم را انجام دهند. محققان می‌گویند: از زاویه‌ی بالاتر که نگاه کنیم اگر این مکانیسم قدرتمند حرکتی را نداشتیم دنیای اطراف ما به خصوص هنگام پلک زدن، متلاطم، سایه دار و نامنظم به نظر می‌رسید.

روش پلک زدن,تاری دید بدون پلک زدن

دیوید ویتنی، نویسنده‌ی همکار این مقاله و استاد روانشناسی در دانشگاه برکلی می‌گوید: اگر دید ما از اطراف منسجم است و دچار کوری گذرا نمی‌شویم به این دلیل است که مغز نقاط را به هم وصل می‌کند. پاتریک کونگ، استاد روانشناسی و علوم مغز کالج دارتموث که او نیز نویسنده‌ی همکار این مقاله است می‌گوید: با توجه به میزان و نحوه‌ی حرکت ما، مغز نیاز به پیش بینی‌های بسیار زیادی دارد و در واقع همچون یک “استدی کم” عمل می‌کند.

پلک زدن

در آزمایشی که ماوس به شوخی آن را “خسته کننده ترین آزمایش تاریخ” نام گذاشته است چند ده فرد جوان و بالغ برای مدتی طولانی در یک اتاق تاریک نشستند در این مدت باید به نقطه ای که بر روی یک صفحه نمایش داده می شد خیره می‌شدند همزمان با آن یک دوربین فروسرخ حرکات چشم و پلک زدن‌های آنها را ردیابی می‌کرد.

هر وقت که آنها پلک میزدند نقطه یک سانتی متر به سمت راست جابه‌جا می شد. شرکت کنندگان در آزمایش متوجه این تغییر ظریف در مکان نقطه نشدند اما سیستم حرکتی مغز متوجه آن شده و یاد گرفت تا راستای دید را جابه‌جا کند تا مستقیما نقطه را نگاه کند. بعد از ۳۰ بار جابه‌جایی نقطه همراه با پلک زدن، چشم شرکت کنندگان در هر پلک زدن به طور خودکار به سمت محلی که پیش بینی می‌کردند که نقطه وجود دارد حرکت می کرد.

پلک زدن

ماوس می‌گوید: گرچه شرکت‌کنندگان از حرکت نقطه آگاه نبودند اما مغز متوجه آن شده بود و با تصحیح حرکت چشم، خود را با آن تطبیق داده بود. این یافته‌ها به فهم ما از چگونگی انطباق پیوسته‌ی مغز با تغییرات کمک می‌کند. اکنون می‌دانیم مغز با فرستادن دستورات تصحیحی به ماهیچه‌ها خطاها را برطرف می‌کند. علاوه بر ماوس ویتنی و کونگ، ماریاندویک، ماتئو لیسی و ترزا کالینز از دانشگاه دکارت پاریس از نویسندگان همکار در این مقاله هستند.

گردآورنده:http://blog.mybbskin.ir

درباره ی آقای خواجه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *